اشتباه دولت ها در دوگانه نان و جان

به گزارش سایت قیمت دلار اکونومیست در شماره این هفته خود می‌نویسد: درمان‌ها و واکسن‌ها می آیند‌، اما نه تا چندین ماه آینده. تا آن زمان، سیاستمداران باید روی اصول پایه‌ای پیش‌گیری و درمان کار کنند.

🔹سرمقاله این هفته مجله اکونومیست به مسئله برخورد اشتباه و ناکارآمد دولت‌ها نسبت به پاندمی کرونا می‌پردازد.
طی چند روز آینده مرگ ثبت شده جهانی توسط کووید 19 از 1 میلیون نفر رد می‌شود. در هفت روز منتهی به 20 سپتامبر (30 مرداد)، برای اولین بار مرز 2 میلیون نفر مبتلای جدید شکسته شد.

🔹این آمار و ارقام نشان دهنده رنج و عذاب بسیاری هستند.
اما در میان این تاریکی، سه نکته را باید در خاطر داشته باشیم. این آمار حاوی خبرهای خوب و همچنین بد است.

🔹اول: درمان‌ها و داروها درحال حاضر باعث کاهش قدرت کشندگی کووید-19 می شوند . دوم: به زودی واکسن‌ها و داروها جدید به اثرات مثبت این درمان‌ها می‌افزایند. سوم: جوامع امروزه ابزار کنترل بیماری را دارند. اما به گفته اکونومیست، مسئله دقیقاً همین‌جاست که با وجود داشتن ابزار برای جلوگیری از شیوع ویروس، دولت‌ها زیادی هنوز نمی‌تواند به‌درستی بر اوضاع نظارت کنند و این باید تغییر کند زیرا کووید-19 ماه ها و احتمالاً سال‌ها جهان را تهدید خواهد بود.

خبر‌های خوب در درمان کرونا

🔹مدل‌سازی ها نشان می‌دهد که تعداد کل عفونت‌های واقعی از نقطه اوج که بیش از 5 میلیون در روز در ماه مه بود پایین تر آمده، آزمایش اضافی یکی از دلایلی است که به نظر می رسد میزان کشندگی این بیماری در حال کاهش است.
یکی از دلایل دیگر سقوط تلفات نیز به دلیل پیشرفت پزشکی است.
پیشرفت بیشتری در انتظار است.

🔹با این حال در «بهترینِ جهان‌های ممکن» همه‌گیری تا سال 2021 همچنان بخشی از زندگی روزمره باقی خواهد ماند.
از این رو تا آنجا که می‌توان دید خط دفاعی در برابر کووید-19 آزمایش، فاصله اجتماعی و شفافیت دولت در مورد کرونا خواهد بود. هیچ رمز و رازی در مورد این موضوع وجود ندارد.

🔹با این وجود دولت ها در کشورهایی مانند آمریکا‌، انگلیس‌ و اسپانیا در کنار اسرائیل بر اشتباهات فاجعه‌‌بار خود پافشاری می کنند و اصرار دارند این اشتباهات را تکرار کنند.

🔹یک مشکل میل به فرار از یک معامله بین تعطیلی برای زنده نگه داشتن مردم و یا باز ماندن برای ادامه زندگی اجتماعی و اقتصادی است. راست‌گرایان سوئد را جهت تعطیل نکردن اقتصاد خود تحسین می‌کنند.

اما نرخ مرگ و میر سوئد 58.1 در هر 100 هزار نفر است و در فصل دوم تولید ناخالص داخلی این کشور 8.3 درصد سقوط کرده است که از هر دو نظر نسبت به دانمارک ، فنلاند و نروژ بدتر است. چپ‌ها نیز نیوزیلند را ستایش می‌کند، که برای نجات جان مردم فوراً کشور را تعطیل کرد.

در نیوزیلند نرخ فوت به ازای هر 100 هزار نفر زیر یک نفر بوده اما در فصل دوم اقتصادی، تولید ناخالص ملی آن 12.2 درصد کاهش یافته است. در مقابل تایوان نسبت به نیوزیلند بازتر بود اما هم تعداد تلفات کمتری داشته و هم رشد تولید داخلی کمتر از یک و نیم درصد منقبض شده است زیرا تمرکز بر کانون شناسایی شیوع و ابتلا بود. در اسرائیل به دلیل اینکه کار دست سرویس اطلاعاتی افتاد موجب فرار شهروندان شد.

🔹وقتی جهان با کووید-19 برخورد کرد، دولت‌ها غافلگیر شدند و ترمز اضطراری را کشیدند. امروز آنها چنین بهانه ای ندارند. اسپانیا با عجله به سوی عادی شدن‌، مراقبت خود را کنار گذاشت. در انگلیس اگرچه موارد از ماه ژوئیه در حال افزایش است، آزمایش‌گیری در انگلیس به درستی جواب نمی‌دهد.
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا که زمانی معتبرترین نهاد بهداشت عمومی در جهان بود‌، دچار اشتباهات‌، ضعف رهبری و مورد تحقیر رئیس جمهوری خود قرار گرفتند.
رهبران اسرائیل با قرنطینه کامل و سپس بازگشای یک دفعه‌ای قربانی توهم و درگیری داخلی شدند.

🔹این شرایط بهتر می‌شود اما دولت‌ها باید از این سرگشتگی بیرون آیند./اقتصادنیوز

link: https://bit.ly/36dSwmP

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *